Yoga yoluna çıktığımızda ilk karşılaştığımız asanalar (yoga pozları) olduğu için bende dâhil, birçoğumuz asanaların yoganın tamamı olduğunu zannediyoruz. Çünkü yoganın en çok bilinen ve görünen yüzü asanalar ve biz yogayı ondan ibaret diye düşünüyoruz.

Aslında yoga o kadar geniş bir kavram ki, asanalar  yoga yolundaki üçüncü basamak ve hemen ardından nefes (pranayama) geliyor. Biz yoga pozları ve nefesle ilk başlarda tanıştığımızda uzun bir zaman birbirleri ile uyumu yakalamayı uğraştığımız için yogayı sadece onlardan ibaret sanıyoruz. Yoga yolunda ilerledikçe, öğrenmeye meraklıysan ve yoga ile aranda derin bir bağ kurulmuşsa eğer yoganın içinde koca bir dünya olduğunu keşfediyorsun.

Mesela sen asanalar ile tanışmadan önce yama ve niyamalarla tanışamıyorsun, üstelik onlar yoga yolunun ilk iki basamağı evrene (yamalar) ve kendine (niyamalar) karşı olan kurallar ama sen bunu çok sonraları öğreniyorsun. O yüzden gerçekten yoga yolunda kalmaya niyet etmiş öğrenciler, asanalar ve nefesten sonra bu kuralları öğrenip, kendi hayatlarına ve yaptıkları asanalara uygulamaya gayret eder. Benim gözümde yoga, öğrenme halinin asla son bulmadığı bir yol, yürürken karşılaştığın her şey daha iyi bir haline hizmet etmek için önüne çıkıyor. Ve sen bu yolda her gün yeni bir şey öğrenerek yürüdüğünü fark ettiğin zaman kendinde ki değişiklikleri de fark ediyorsun. Bir gün asana pratiğini hiç tıkanıp kalmadan tamamladığında nefesinle uyumlandığını anlayıveriyorsun ya da bir ders boyunca etrafta dikkatini dağıtacak olan bir sürü şey olmasına rağmen sen matın üstünde sadece kendinle kalmayı başardığında yoga yolunda bir başka basamağa varmak üzere olduğunu ta içinde bir yerlerde hissediyorsun.

Yogayı sadece asana pratiği yapmak olduğunu düşündüğün zamanlar çok gerilerde kalmış ve sen gerçekte yoga ne öğrenmeye başlıyorsun. Tabii ki şu da var, yogayı sadece fiziksel bir aktiviteymiş gibi  pratik edenler için yoga her zaman asanalardan ibaret kalıyor ama bir çoğu ise asanalarla gelen değişikliğin farkına varıyorlar.  Bana sorarsanız, benim için yoga, zihnimi sakinleştirip, ruhumu rahatlatan ve bedensel sağlığımı bana geri veren bütün bir insan olarak bir var olma hali, ama şu da var ki tüm bunları  size düzenli yaptığınız asana ve nefes pratikleri sağlıyor. O nedenle ilk zamanlardaki yoga sandığınız dışsal olan her şey (asanalar ve nefes) yoganın diğer içsel basamaklarına varabilmek için sana yardım ediyor.

Bunu bilmiyorsun ama yolda öğrenerek yürürken egonu, hırslarını, amaçsız isteklerini birer birer bıraktığını sanki yola çıktığın insanla aynı olmadığını içinde bir yerlerde biliyorsun. Evet, sadece asanalar yoganın tamamı değil ama diğer basamaklara ulaşabilmek için en önemli köprü görevi görüyorlar. Her gün düzenli olarak matımın üstünde kendime açtığım alanda yaptığım asanaları bütünümün iyiliğine hizmet için pratik ediyorum. O gün, orada, o an’da kendimin en saf, en yargısız hali ile matımın üzerindeyim, yapabildiğim kadarı ile yaptıklarımı kabul edip, yapamadıklarım için kendimi zorlamadığım bir yerde yoganın bana ne anlatmak istediğini öğrenmeye çabalıyorum. Aslında minicik adımlarla çıktım yoga yoluna ilk zamanlardaki "acaba yapabilecek miyim?’’ hali, "yapabildiğim kadarı yeterliye’’ dönüştü. Bir bütün olarak yoganın beni sarıp sarmaladığı, kendimi olduğum kadarı ile kabul ettiğim bir yerdeyim. Başka hiçbir disiplinin yapamadığı şeyi başarıyor yoga seni fiziksel olarak değiştirdiğini düşündüğün bir yerde aslında içsel değişimin çok daha derin olduğunu görüyorsun.

Sırf bu yüzden bu yoldayım, yoga yolunda, kendime doğru bir yolculuktayım ve bu yolculukta bulduğum yeni halimle çok mutluyum. Ve her yoga öğrencisi, ilk önce asanalarla çıkar yola sonra yolculuk yoganın tamamına doğru evrilir. Bu yüzden asanaları yoga diye düşünmek çokta yanlış değildir, ilk başlarda asanalardan ibaret zannettiğimiz yoga, bir gün sizi hayata dair tüm iyi şeyler olarak kucaklıyor ve sen içinden iyi ki, iyi ki diyorsun.

İlk önce asanalar ile tanış bak bakalım hayatında neler olacak? Denemiş olmak hiç denemediğin için pişman olmaktan daha iyidir.
Pratikle ve sağlıkla kalın.
Hoşça kalın,
Namaste

Go to top