Bazı sabahlar olur ki, gözlerini aralamak dahi büyük çaba gerektirir. Sanki bütün gece uyuyan sen değilmişsin gibi yorgun ve bitkin uyanırsın, tabi buna uyanmak denirse. Böyle sabahlarda zihnin bedeninin aksine çok daha hızlı çalışır; gelecek endişesi, kötü hatıralar veyahut gün içinde yapılması gerekenler; yetişmesi gereken projeler, ödevler vs vs…  

İşte tam da böyle sabahlarda kendine ayıracağın birkaç dakika ile günü kurtarabilirsin ve hatta bunu alışkanlık haline getirirsen kartopu etkisiyle hayatındaki tüm sabahları kurtarabilirsin.

O halde gel, yavaşça bedenini harekete geçirip zihninin sesini kısalım. 😀

  1. Uyanır uyanmaz henüz yatağın içindeyken, Sırt üstü uzanır hale gelip derin bir esneme, gerilme ile başla. Kollar başın üstünde, bacaklar gergin ileri uzanmış…

2. Dizlerini karnına çek, kollarınla sar ve hafifçe sağa sola sallan. Omurganı uyandırıp, beline nazikçe masaj yaparak bedenine de “hadi” demiş oluyorsun böylece.

       3. Jathara Parivartanasana; Sağ ve sol bacağına twist yap ki omurgan ve belin iyice canlansın, vücuduna detoks etkisi olsun.

 

  1. Cat-Cow’a geçiş yapabilirsin artık. Omurga ve tüm üst beden için canlandırıcı olan bu poz bedenine enerjiyi verecek.

  

  1. Aşağı bakan köpek pozuna yavaşça geç. Bu poz, omuzlarını, üst-alt arka bacak kaslarını, ön ayak bileği kaslarını ve ellerini esnetip, kol ve bacaklarını kuvvetlendirecek. Bunların yanında baş ve boyundaki gerginliği azaltıp güne hem bedenen hem zihnen daha rahatlamış bir şekilde başlamana olanak sağlayacak.

 

 

  1. Kobra pozuna geçip derin nefesler al. Bu poz omurgayı güçlendirmesinin yanında göğsü ve akciğerleri açma özelliği ile senin nefesini güçlendirip uykunun açılmasına yardımcı olacak.

 

 

  1. Uttanasana, artık yataktan kalkıp dizler olabildiğince düz bir şekilde öne katlanabilirsin. Böylece son uyku kırıntılarından ve yatak yorgunluğundan kurtulmuş olacak, baş aşağı duruşun canlandırıcı etkisini hissedebilirsin.

Tüm bunlardan sonra elini-yüzünü yıkama, diş fırçalama veya duş alma gibi günlük rutinine devam edebilirsin.

Burada bahsettiğim birkaç basit yoga pozu ile kaslarını açıp vücudunu canlandıracak ve beden olarak daha konforlu bir gün geçireceksin.

Tüm pozlarda 3-5 derin nefes eşliğinde beklemeyi unutma.

Şimdiden günaydın.

Namaste

 

Go to top