Bana göre yoganın derin felsefesi kadar bilimsel yanı her geçen gün biraz daha fark ediliyor. Yoga bir süredir daha çok merak edilir hale geldi, o yüzden birçok kişi tarafından araştırılıyor, deneniyor.

Yoga o kadar bütüncül bir yerden iyi geliyor ki sen bunları anlayıp, daha fazla öğrendikçe kendini bu yola çıktığın için şanslı hissediyorsun. Varyasyonlarını saymadığımızda temel seksen beş asana var, varyasyonları ile sayı iki yüz seksen beşe kadar çıkıyor. Her biri birbirinden eşsiz, her biri hareketin içinde sayısız fayda sağlayan muhteşem asanalar kişiye şifa olarak geri dönüyor. Asanalarla tuttuğun alanın içinde her pozun bedeninde yarattığı etkiyi hissediyorsun, eğilirken, bükülürken pozun içinde su gibi akarken o sessizliğin içinde bedeninden gelen isteği duymayı öğreniyorsun.

En zorunu yapmak zorunda değilsin hatta en basit pozların içinde aylarca kalabilirsin ta ki kendini bir adım ileriye gitmeye hazır hissedene kadar, yoga şefkatli ve sabırlıdır, bir yandan da sana sabırla ilerlemeyi öğretir. Hala içine yerleşmeye cesaret edemediğim belki bedenimin değil ama zihnimin engellediği birçok asana var kim bilir bir zaman gelip onları yapabilirim ya da hiçbir zaman yapamam. Ben bu yapma ya da yapamama halimi sarıp sarmalayıp şefkatle kucaklıyorum. Çünkü asanaları pratik ederken kendine gösterdiğin şefkat, kendi sınırlarını daha iyi çizmene, kendini ve o halini de kabul etmene yardımcı oluyor. Üstelik sen bir şeyleri kanıtlamak için o matın üstüne çıkmıyorsun, o anın içinde kendinle kurduğun bağı güçlendirmek kendini ve yogayı daha iyi anlamak için çıkıyorsun. Koşmadan emin adımlarla, eğer hazır hissediyorsan bir adım ileriye doğru pratikte kalmayı başardığında her şey daha kolay bir yerden akmaya başlıyor.

Yoga yargılamaktan çok destekler ve o destekle kendine daha çok inanırsın. Kendine olan inancın güçlendikçe aslında kendi eksikliklerini daha kolay görüp, kabullenebiliyorsun. Bazen pratiğin içinde daha ileriyi yapmak için zorlaman yarardan çok zarar verebiliyor ve ben hep bunu göz önünde tutarak kendi sınırlarım içinde kendimi koruyarak pratik yapıyorum. Biliyorum ki birçok insan için bir yoga hocasının bunca yıl sonra hala yapamadığı asanalar olması garip bir durum ama yoga şifa için var kendimi yapamadığım pozlar için zorlamam bugüne kadar yoga ile ilgili öğrendiğim her kuralla ters düşüyor.

O yüzden pratik yaparken fiziksel bedenim kadar, zihinsel olarak da nasıl hissettiğimi gözlemliyorum. Yapamadığım asanaların olmasının benim yetersizliğimden değil de kendime gösterdiğim şefkatten kaynaklandığının uzun süredir farkındayım.  Kendime açtığım bu şefkat alanı benim yoganın şifasını daha çok fark etmeme neden oluyor. O yüzden onca yıl sonra  kendime zarar vermeden geldiğim yerden ve şefkatle ilerlemeyi başarmış olmaktan çok mutluyum. Yoga önce sana hizmet için var, başkalarına hiçbir şey kanıtlamak  zorunda olmadığını bil ve ona göre hareket et kendine şefkatli bir alan aç. Şundan emin ol ki kendine gösterdiğin özen, hayatı çok daha rahat yaşamanı sağlayacak.
Hoşça kalın. Güvende kalın.
Namaste

Go to top