Yoga benim tarifimle  ruhuma ve bedenime iyi gelen bir yolculuk. Kitaplardan, çeşitli kaynaklardan bir çok tarifini bulabilirsiniz yoganın.

Mesela :

Yoga Zihinsel ve fiziksel iyilik halini artırmak için nefes almaya odaklı bir egzersiz şeklidir gibi. Kendi deneyimimden  yola çıkarak yazıyorum ki, deneyim önemli. Yoga insanoğluna sunulmuş bir hediye paketi gibi. Zira içerisinde akış ,yavaşlamak, durmak, sanat, felsefe, kendi nefesinle kalmak gibi bir çok şey var.

Yoga yaşınızla kilonuzla, boyunuzla, cinsiyetinizle ilgilenmez. Çocuk ya da büyük herkes yoga yapabilir. Ve birçok çeşidi vardır. Bunlardan biri de mutlaka size uygundur. Mekana ihtiyaç yoktur. Matının sığacağı kadar bir yer olması yeterli.

Yoga kendi bedeninin  sınırları içerisinde hareket etmeyi öğretir.

Herkes tepesinin üzerinde duracak diye bir şey yok. Sınırlarının kıyısında gezinmen yeterli.

Yoga yapmak sizi bir anda aydınlatmaz. Aydınlanmak dediğiniz şey hep hayatın içinde var. Bugün çok iyi yaptığınız bir pozu belki bir sene sonra yaptığımızda "Vaaaav, ilk kez doğru yapıyorum" diyebilirsiniz. Bütün bunların dışında yoganın önemli ve büyük bir bölümünü oluşturan meditasyondur.

Meditasyon hayatın kendisidir bence. Her duygunun her deneyimin farkında olmak için "an" da  ve mevcut olmak halidir.

Olduğun anda, olup biteni fark ederek yargısız, yorumsuz olanı olduğu gibi kabul etmeye niyet etmektir meditasyon. Her şeyden sıyrılıp bir kenarda sessizce kalmak değil. Hayata daha farkındalıkla bakabilmek içindir.  Sana zor gelen duygularla yüzleşmek kendini gözlemleyebilmek nefesinin gücüne, varlığına inanmak içindir meditasyon.

Gün içerisinde en azından 15 -20 dakika otursan, farkındalığın özüne yerleşsen, gözlerin dilersen açık dilersen kapalı aldığın ve verdigin nefesin karnında,  göğüs kafesinde, kalbinin etrafında yarattığı hislere bir baksan nasıl olur ?

Geçmişin yüklerinden geleceğin kaygısından bir an olsun kurtulmaya niyet etsen. Bunu deneyimlemek sana neler kazandırır bir düşünsen...

Prana nefes, yaşam enerjisi zihin ve beden arasında bir köprü olsa. Farkındalıkla odaklanıp  sadece kendi nefesini dinlesen kendi kalbinin müziğine kulak versen. Sadece 15-20 dakikanı ayırmaya değmez mi?

Bütün bunları en azından bu yazıyı okurken bir düşün ve kendine bu zamanı ayırmaya niyet et. Bir adım at. Çünkü sen biriciksin ve değerlisin. Olduğun yerde olduğun halinle değerlisin.

Her nefes alışın bir tazelenme, her nefes verişin bir gevşeme olsun.

Şifa olsun sevgiyle 🙏

 
Go to top