Biz yoga terapi eğitmenleri, iki yüz saatlik temel yoga eğitimi olan eğitmenleriz, temel eğitim olmadan terapi alanında eğitim alabiliyorsun ama ders veremiyorsun.

Yoga yolunun bir yerinden yönümüz terapiye doğru çevrilmiş ve yogaya bakış açımız tamamen değişmiştir, ders veriyorsak eğer kendimiz ve öğrencilerimiz için yoga terapi eğitiminin alınmasının bir  gereklilik olduğunu düşünüyorum. Ve biliyorum ki temel eğitim öncesi, yoga terapi (bütünsel ya da somatik yaklaşımla) eğitimi alan kişiler yogaya çok daha yargısız ve şefkatli bir yerden bakmayı öğrenerek, temel eğitime geliyorlar.

Biz yoga terapi eğitmenleri terapist değiliz öyle olduğumuza dair bir iddiamız da zaten olamaz. Biz yoga terapi eğitmenleri teşhis koyamayız, tedavi öneremeyiz, bunları yapmak hekimlerin işi bizim değil, bizler sadece düzenlenmiş tedavilere yoga ile destek olabiliriz. Uzun zamandır yoga hocasıyım uzun eğitimlerden geçtim, alanının en iyilerinden biri olan hocamdan yoga terapi yaklaşımını öğrendim. Yoganın bütünsel olarak iyi geldiğini biliyorum ve şifaya giden yolda destek olur ama şunu söylemek de doğru olmaz "tek başına yoga iyileştirir.’’

Bilinçli hareketin bedene zaten çok iyi geldiği günümüzde bilinen bir gerçek,  biz yoga terapi eğitmenleri o yüzden bu yoldayız. Bilinçli pozları, bilinçli nefesle buluşturmak, parçadan bütüne, bedenden ve zihinden gelen tüm duyumları hissederek pratik yapmak iyiliğe giden yolda bir basamak oluyor. Herhangi bir rahatsızlığı olan öğrenci ile çalışırken tek başımıza hareket etmeyiz, yogayı öneren hekimlerle ve fizyoterapistlerle birlikte çalışırız.  

Yoga farkındalık (mindfulness) temeli üzerine kurulmuştur, içeride ve dışarıda olanları algılamayı öğrenmek herkese iyi gelir. Yoga terapide ise biraz daha fazla odaklı çalışıyoruz, zannedildiğinin aksine sadece rahatsızlığın olduğu yere odaklı çalışmıyoruz, bütünsel olarak parçadan, bütüne, içten dışa doğru çalışırken rahatsızlık hissettiğimiz yerde dikkatimizi biraz daha fazla tutuyoruz. Farkındalık ve çok fazla tekrarla pozları yaparken hedef bütüne hizmet etmek. Amacımız hareket kabiliyeti kısıtlı parçalarımıza (bel, boyun, diz ya da başka bir parçamız) akışın içinde özen ve şefkat göstermek ve en önemlisi o hali kabule alan açmak. O kısıtlılık halimizi kabul etmezsek ya da görmezden gelirsek eğer kendimize faydamızdan çok zararımız dokunur. Birde şu var ki, belki de kısıtlanan o parçan bir daha eskisi gibi olmayacak, sen bu duruma da anlayışla yaklaşmayı başarabilir misin?

Kendim de kısıtlılıkla imtihanda olduğum için bir daha eskisi gibi olamayacağını duymanın kötü hissettirdiğini çok iyi biliyorum. Çoğu zaman ise hiçbir kısıtlılık halin olmasa bile bedenin, zihnin ya da her ikisi herhangi bir pozun içine yerleşmek istemez, sen zorladıkça ve içinden gelen itirazları duymadıkça o poz şiddet haline gelir. O yüzden yoga terapi ile  farkındalıkla ve duyarak hareket etmek önemli. Yoga her daim iyi gelir, kendimize karşı açık, yargısız,  arkadaşça yaklaştığımızda,  kendimizi duymayı ve korumayı öğrendikçe de yoga bize şifa olur.

Aslında sadece biz yoga terapi eğitmenleri için değildir bu kurallar yogayı öğrenen, öğreten herkesi kapsar. Evet, yogayı öğrenmek benim hayatımda bir sınır taşı oldu ama yoga terapi eğitmeni olmak ise bakış açımı tamamen değiştirdi. Doğru bildiğim yanlışlar, yanlış bildiğim doğrular vardı, ben öğrenmek için çıktığım yolda eksikliklerimi tamamlamak ve zarar vermemek için hala öğrenmeye gayret ediyorum. İşin sırrı her şeyi bilemeyeceğini ama öğrenebileceğini kabul etmekten geçiyor.  Biz terapist değiliz, sadece yaptıkları işi çok seven ve emek veren yoga terapi eğitmenleriyiz.  Sağlıkla kalın.
Hoşça kalın.
Namaste.

 

Go to top