Hepimizin sınırları, sevilen, sevilmeyen yanları var. Kanayan yarası, kalbinin odalarında yıllarca duran kimsenin görmesini istemediği travmaları, yokmuş gibi davrandığı duyguları, alıştığı bir çevresi, ritüelleri de var.

Tüm bunlar insana dair.

Her birimiz hayat denilen çemberin parçasıyız tüm fiziksel ,ruhsal iyi ve kötü yanlarımızla. Öğreniyoruz, gülüyor, kutluyor, bazen yas tutuyoruz, bazen boş veriyoruz. Hatırlıyoruz, bağlanıyoruz ayrılıyoruz. Bütün bunları yaşarken, her sabah yeniden doğan güneşe uyanıp, her gece ay ışığına bakıp uyuyoruz.

Bazen sürekli hareket etmek, bazen biraz durmak istiyoruz. Hayatımız bu örüntülerden oluşurken, yin ve yang varoluşun iki  yüzü…

Klasik tabir ile: İki zıtlığın bir araya gelmesi ve birlikte var olması anlamına gelen yin yang kavramı hayatımızda negatif ve pozitif, gece ve gündüz gibi zıt kutupları temsil eder ve her şeyin zıttıyla var olduğunu gösterir. Hareket ve durmak, iyinin içindeki kötüyü, kötünün içindeki iyiyi görmek, bilmek olsa da.

İçimizde  hep var olan. Şifalanmak, dengesizliği idare edebilmek için tam da bu durumda ortaya çıkıyor. ikisinden de faydalanmak bence ihtiyaç…

Yin yoganın gücü zaman değil çabadır. Sıkıntının içinde rahat bir yer araştırmak, sınırlarında gezinmektir. Zihin huzursuz, çalkantılı ise o gün yolun yin olmalı. Sabırla beklemeyi öğrenmek zihni sakinleştirir. Hem hayatta hem yogada değişimi dönüşümü sağlamak için tavır geliştirir.

Yang yoga uygulamaları hareketsiz yanını dengeler. Biraz hızlanmak biraz kasları hareket ettirmekse niyetin tam zamanı rotanı çevir yang yogaya.

Yani, Yang yoga hayatta yürü hareket et diyen yanını, yin yoga sabret, en derine in diyen yanını destekler.  Her gün bu ihtiyaçlar artar, eksilir. Beden değişir duygular, ihtiyaçlar değişir.O yüzden yin ve yang ikisi de lazım ikisi de ihtiyaç. Biraz ondan biraz ondan. Bazen biri daha az biri daha fazla ama mutlaka yoga hayatın bir yerinde…

Bedenini dinle ruhunu dinle bu gün hangisine ihtiyacın var? Bunu en iyi sen bilirsin. 

Hayat karşısında bazen tevekkül edip, eğilirken bazen isyan edebilirsin. Bilginin dönüştürücü gücünü kullan. Yoga tüm insanlar için var. Sen neden faydalanmayasın ki? 

Yolun, yönün hep dengede olsun,
Sevgiyle kal!

Go to top