Yeni bir yılda ve bugünden, yarına ne olacağını kestiremediğimiz yenidünya düzeninde sadece kendin için bir şey yapmaya karar verdiysen, bu kararla beraber yolun yogaya düştüyse eğer seni tebrik ederim.

Çok doğru bir yola çıkmak üzeresin ama çekincelerim var diyorsan da haklısın, aslına bakarsan hayatımıza katmaya karar verdiğimiz her şey için durum böyledir. Şunu bilmeni isterim yoga seni öyle ön yargısız ve eleştirisiz bir yerden karşılar ki sen tüm çekincelerini stüdyonun dışında bırakırsın.  

Biraz Mevlana’nın şu cümlesi gibidir yoga "ne olursan ol, yine de gel der’’ yeter ki sen adım at, emin ol, sonrası çok daha kolay oluyor. En önemlisi karar vermek ve başlamaya niyet etmek, kendini yoganın güvenli ellerine teslim ettiğinde, sen kendini rahatlatan, değiştiren ve bütününe ulaşan yumuşacık bir akışın içinde buluyorsun. 

Belki de ilk başlarda yoga ile ilgili ön yargıların var bunların hepsi normal yoga birçoğumuz için bilinmeyen bir dünya fakat sen öğrenmek için yola çıkmışsan yoga ve kendin hakkında öğreneceklerine hazırlıklı ol. Başlamaya karar vermek en önemli adım, o yüzden sen olumlu ya da olumsuz her türlü düşünceyi ardında bırakıp, kendin deneyimlemek için yoga stüdyosundasındır. Yoga yolundaki ilk adımlarınla kendini yeniden inşa etmek için harekete geçtin demektir. Zorlanacak mısın? Büyük ihtimalle zorlanacaksın ama her başlangıç zordur, sabır ve emek ister.  

Hatta bazen kendini içinde olduğun dünyaya o kadar yabancı hissedeceksin ki içinden oradan kaçmak geçecek. Ama sana tavsiyem her şeye rağmen verdiğin kararın arkasında dur, bil ki çok şey kazanacaksın. Yoga bu yolda yürürken senin bütün pozları yapabiliyor olmandan çok o yolda yapabildiklerini razı olarak, pratiklerini düzenli yapmanı bekler. Yoga bilir ki her şeyin bir zamanı vardır ve çekinerek attığın ilk adımlarla yoga yolunda kalabilmen, en zor asanaları yapabiliyor olmandan daha önemlidir. Değişim için yoga kapısından geçtiğin de, yolda kendi mucizeni ağır ağır gerçekleştirirsin, ama şunu da bilmeni isterim, yoga değişime giden yolda eline tutuşturulmuş sihirli bir değnek değildir. Bir günde nefesle pozlar uyumlanmaz ya da birkaç gün içinde farkındalığın gelişmez ama sen öyle bir anda kendindeki dönüşümü fark edersin ki sanki kabuk değiştirmiş gibi hissedersin. Ve evet her şey zamanın gelmesi ve senin o yolda kalman ile doğrudan ilgilidir. Bu yolda yolculuk öyle güzeldir ki, öğrendiğin her yeni bilgi seni içten içe değiştirir, dünyanın karmaşası içinde bu değişim, kendine sunduğun hediyedir. Acele etmeden zaman içinde kendini duymayı, görmeyi ve ihtiyaçlarının ne olduğunu daha net görmeyi öğrenirsin ve o an anlarsın yoga bir yarış, bir gösteriş ya da kendini kanıtlamanın bir yolu değil kendine ve farkındalığına bir varıştır.

Yogaya dair yaptığın her pratikle kendine daha çok yaklaşır, ön yargılarından ve tüm olumsuz duygularından arınırsın. Aslında yolda olan şudur, içindeki kaçma hissine rağmen yoga ile kaldığında, kendine, hayata ve dünyaya karşı bütün inançların değişmiştir, elindekilerle yetinmeyi öğrenmiş, her duyguna, her düşüncene farklı bir yerden bakmanın önemini anlamışsındır. Sen verdiğin kararın arkasında durup, pratiklerinle kaldıkça zorluklar, kolaylığa dönüşürken, sen yogaya, yoga sana daha sıkı sarılır. Yeni yılda sende kendin için bir şey yapmak istiyorsan, kendine yoga hediye et, belki de benim gibi çok seversin belli mi olur. Dediğim gibi çıktığın her yeni yol zorludur ve o yolda kalabilmeyi başarabilmek ise hayatını değiştirebilir.

Hoşça kalın. Sevgiyle Kalın.
Namaste.

Go to top