Yoganın  binlerce tanımını yapabiliriz burada. Beş bin yıllık kadim öğreti sonuçta. Daha önce de yazmıştım; bana göre yoga, ruhuma ve bedenime iyi gelen bir yolculuk. Herkesin farklı zamanlarda, farklı anlamlarla bulduğu için yogayı tanımların önemli olmadığını da anlatıyor bize.

Pratikte vücut bulan kendini tanıma ve olduğun gibi kabul etme fırsatı veren bir yol.

Bedenin ruhla bütünlüğünün ne kadar önemli olduğunu anlaman, yapılan her pozda bedenin zorlandığı şeylerin aslında ruhundaki zorluktan geldiğini hatırlatan, her bırakışta özgürlük hissi veren bir deneyimleme hali.

Yoganın faydalarını, tanımını  bir sürü kaynaktan da bulabilirsiniz. O yüzden bende kelime anlamını, nasıl ortaya çıktığını falan anlatmayacağım. Sinir sistemine, bağ dokularına, kaslarına , bedeninde soyut ve somut her şeye iyi gelir falan gibi şeylerde söylemeyeceğim.

Bu hafta (Dünya yoga  gününde) yoganın ne olduğunu ne olmadığını bir kez daha hatırlatmak istedim, yeniden kendime ve başlamak isteyen herkese. Yalnız altını çizerek söylemek isterim ki, şu hayatta kendine yapacağın en büyük iyiliklerden biri yoga.

Hadi o zaman ön yargıları bir kenara bırakıp bir bakalım yoga ne değildir.

🧘🏽 Yoga bir din değildir. Dinler ve diller üstün insan odaklı evrensel bir sistemdir.

🧘🏽 Yoga bir spor değildir. Yoga pozlarının insan bedeninde hayranlık uyandırıcı sonuçları faydalarından sadece biridir. İçinde sanat, felsefe durmak köklenmek kendinle hemhal olmak vardır.

🧘🏽 Yoganın bir yaşı beden şekli yoktur. Genç ve fit olma koşulu da yoktur. Her cinsiyete hitap ettiği için hareket kabiliyeti olan her yaşa her bedene vaadi  aynıdır.

🧘🏽 Yogayı sadece kadınlar yapar fikri tamamen hurafe. Bu konuda çekincesi olan beyler sizi aydınlatacak sağlam argümanlar da var hatırlatmak isterim.

🧘🏽 Yoga için büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Ya da düzenli bir yoga stüdyosuna gitmenize (kolektif yok enerjisi bambaşka ama) bir mat olsun YouTube’da her çeşit yoga videoları var. 
    Sen yeterki başlamak iste.

🧘🏽 Yoganın bir saati zaman dilim de yok. Canın ne zaman ve nerede isterse yaparsın. Sabahta olur akşamda.

🧘🏽 Sırf havalı fotoğrafların olsun diye yapılmaz yoga.

🧘🏽 Üstatların da dediği gibi yoga anlatılmaz deneyimlenir.

🧘🏽 Yoga yüzde yüz farkındalığı arttırır.

Farkındalığın, fiziksel ve zihinsel sağlık  için faydalarını gösteren sayısız araştırma yapılmış bugüne kadar. Bu bilgilere göre düzenli yoga yapmak, odaklanma yeteneğini geliştirerek; duygusal ve hormonel işlevlerimizin beden sağlığımızı olumlu yönde gitmesini sağlar.

Oysa biz insanlar; Okumadan, öğrenmeden, deneyimlemeden kapı kapı çare arıyoruz saçma sapan hayatlarımıza. Yogaya önyargılı yaklaşıp uzak durarak. Bak etrafına mutsuz ,odaksız, kafası karışık ne çok insan var.

Bedenin ve beynin tüm yorgunluğundan travmalarından hayatın karmaşasından kurtulmak için bir kez deneyimlesen nasıl olur? Bütün bunları düşün! 

Duygularının savrulmadığı, ayaklarının sımsıkı  yere bastığı, köklendiğin, bazen su olup aktığın, bazen kendinden geçip BİZ diyebildiğin en önemlisi içindeki yaratıcıyla buluştuğun bir deneyim yaşamak istemez misin?

Oysa yoga; nasıl göründüğünü önemsemeden kendinle ilgili çok güzel şeyler fark etmeni sağlar, ruhunu besler. Duyguların bedende sıkışmadan dolaşır ve beden şifa alınır. Her pratiğin sonunda şükran hissi ve tüm olasılıkları içinde bulunduran hoş bir boşlukla kalırsın.

Ne dersin okurken bile yüzünü gülümsetmiyor mu? 

Hadi bir gayret sende gel mata. Kendi ruhuna ve bedenine güven. Zorlayarak değil bırakarak her şeyi yapmak mümkün. 

Bu yaşam yürüyüşünde belki de yol arkadaşın olur yoga ne dersin? 

Binlerce yıl önce bu kadim öğretiyi bulan ve bize kadar getiren şu anda öğrenen öğreten tüm bilge ruhların, hocaların, öğrencilerin bu yolda bana yoldaşlık eden her bir canlının  dünya yoga  günü kutlu olsun🙏.

Şimdiden şifa olsun ruhuna ve bedenine sevgiyle kal.


Go to top