Bundan çok değil on yıl kadar önce birisi bana sen ileride yogaya başlayacaksın hatta yoga hocası olacaksın deseydi, bu öngörüyle dalga geçerdim. Ama hayatın senin için yaptığı planların, sana rağmen yürüdüğünün hiç farkında değilsin, zannediyorsun ki her şey senin kontrolün altında oluyor.

Biz hiç fark etmeden ister kader ya da istersen tesadüf inandığın şey her ne ise, senin ruhun bile duymadan gideceğin yolların taşlarını tek tek döşüyor. Belki o yola çıkman zaman alıyor ama zamanı geldiğinde mutlaka o yola doğru yöneliyorsun. Benim hakkında en ufak bir fikrim olmadan yoga ile tanışmam tam da böyle oldu, bir gün yogaya giden birileri hayatıma giriverdi. Onlar yogaya gidiyorlardı ama benim yoga ile tek ilişkim onların yogaya gittiklerini bilmemdi. Çok fazla ne yaptıklarından bahsetmiyorlardı, aslına bakarsanız bende merak edip bir tek soru sormadım. Arada sohbet ederken "bugün yogaya giderken bütün kaslarım beton gibiydi, dersten pamuk gibi yumuşacık çıktım’’ ve benzeri cümleler gelip beni buluyordu.

Bir  saat boyunca bağdaşta oturup pamuk gibi olmalarına benim aklım ermiyordu ama bir gün öyle aniden bende gelebilir miyim? Diye sorunca büyük bir şaşkınlık yaşamış olsalar da tabi ki gelebilirsin dediler. Ve ben bütün cahilliğime rağmen yanıma cesaretimi alıp bir yoga stüdyosunun kapısına vardım. Hiç bilmediğim bir dünyaya sesleri, renkleri, dokunuşları tamamen farklı bir evrene balıklama bir atlayış gerçekleştirdim. O günden, bugüne o atlayışın etkileri sürüyor, yapı olarak meraklı bir insan olmanın, hala öğrenmek için çabalamanın ve bir disipline kalpten bağlanmanın çıktığım yolda en büyük avantajlarım olduğunu artık çok daha farkındayım.

Bu yola çıkarken amacım yoga hocası olmak değildi hatta bu bir fikir olarak bile aklımdan geçmemişti, ben yoganın sadık bir öğrencisiydim ve açıkçası bu benim için yeterliydi. İlk öğrencilik günleri zordu, bilmediğim bir dili öğrenmeye çalışıyordum tahmin edersiniz ki belli bir yaştan sonra öğrenmekte bir hayli zor oluyor, kaç kez acaba ben bunu başarabilecek miyim ya da bu yaştan sonra yogayı öğrenebileceğine emin misin diye düşündüm. Vazgeçmeye niyet ettiğim her seferinde içimdeki o meraklı kız kafasını uzatıp "sen ne yapmaya çalışıyorsun’’ der gibi gözlerimin içine bakıyordu. Birkaç ay sonra asanalar ve nefes biraz da olsa uyumlanırken, konuşulan dili anlayabildiğimi ve içinde olduğum dünyanın renklerini görebildiğimi fark ettim.

Her pratikle beraber biraz daha yol aldığımı ve yürüdüğüm yolun daha anlatacakları olduğunu derinden bir yerden hissediyordum. Marifetin yola çıkmak değil o yolda kalabilmek olduğunu, kaldığın zaman değişimin başladığını, yoganın yaşla, fiziksel durumla, güçle bir ilgisi olmadığını sadece ve sadece pratiği aksatmamak gerektiğini yolda öğrendim, hala da öğreniyorum. Yoga ile günden güne kendime yaklaştığımın, çıktığım yolda en çok kendime varacağımın çok farkında olmasam da içimde bir şeylerin çok derinden değiştiğini biliyordum. Yoga ne demek bilmeden yola çıksan da, yoga aşkı bir kez içine yerleşti mi sonrası uzayıp giden bir öğrenme yolculuğu, eğitimler birbiri ardına eklenirken, hep aynı hevesle öğrenmeye devam ediyorum. Daima öğrenci olacağım bir yolda olduğumun farkındayım, yolum iyiliğe doğru, yolda hayatıma katılanların her birinden çok şey öğrendim ve sanırım öğrenme sürecim hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Kendime kocaman bir amaç hediye ettim ve hediyem bana kendi gücüme ve sabrıma inandığımda neler başarabileceğimi öğretti.

Bu 21 Haziran Dünya Yoga Gününde, yıllar önce hakkında hiçbir şey bilmeden peşine düştüğüm yoga dünyasının minicik bir parçası olabilmenin sevincini yaşıyorum. Tesadüfen çıktığım, bu yolda kalabilmeyi başarmış olmam benim dışımda yapılan planların sonucu olduğu kadar benim kararlılığımın da bir sonucu o yüzden kendime ve beni destekleyenlere çok minnettarım. Zamanla yoga ile aramdaki bağ güçlenip, yoga aşkına dönüşürken ben kendime vardığımı,  artık yıllar önceki o kadın olmadığımı çok fazla farkındayım. Yogadan öğrendiğim en önemli sır ise kendime inanmamın yolda kalmayı kolaylaştırdığı oldu.

Canım yoga aşk ile yolundayım, her daim yolda kalmaya devam etmeye niyetliyim. Gel bu 21 Haziranda kendine yoga hediye et, bakarsın o aşk seni de sarıverir.
Aşkla kalın.  
Hoşça kalın. Namaste.

Go to top