Yoga asanaları ve meditasyonu yaparken zihinsel ve fiziksel olarak dengede kalabilmek için seçtiğimiz destek yöntemi olan “Drishti”, bakış anlamına gelir. Odak noktası belirleyerek konsantrasyon halini iyileştirir ve bu Drishti hayatlarımızın içindede vardır herkesin yolu ve drishtisi bambaşkadır.

Hayatın içindeki drishtiyi, “tercih” olarak görüyorum. Matın üzerinde drishtine ne kadar odaklanırsan dengen de o kadar artar, hayatında da tercihin ne olursa, varoluşunda o yönde hizalanır ve köklenir..

Tercih ettiğin hayatı yaşarsın, tercihlerinden razıysan hayatında da memnunsun demektir. Joseph Murphy’nin dediği gibi, biz ruhumuzun kaptanı, kaderimizin efendisiyiz. Seçme yeteneğimiz var! Hayatı, mutluluğu, sevgiyi seçelim…

En çokta odağımızı doğru seçelim çünkü odağımız hayatımızı inşa eder. Hayat odaklanırken biriktirilir, odaklanılmamış bir hayat hiç yaşanmamış gibidir.  

Dijital hakimiyetin olduğu günümüz dünyasında odaklanmak büyük bir meziyettir. Hayata bişeyler ekledikçe aslında odağımız şaşıyor, hayat gizemini sadeliğinde saklar, curcunalı kaotik bir yaşam aydınlanmaya ve huzura çok uzaktır. 

Odaklanmak, özsaygının ve her şeye verdiğin değerin bir göstergesidir.

Hayatta ki en büyük odağımız kendimizi ortaya koyabilmek veya drishtinin kendisi olabilmek mi? Peki ya asıl savaş neydi bu hayatta?

Seni herkesleştirmeye çalışan toplumsal bir yapıda kendin olarak kalabilmek en zor savaştır, bunun farkında olup yolundan sapmadığında, tercihlerinin arkasında durduğunda da işte o zaman gerçek bir savaşçı olursun.

Uğruna savaştığın bu hayatta, koşullara dirençli drishtilerde (tercihlerde) bulunursan her ne olursa olsun yaşam; şans, bolluk ve bereket kapılarını sana her daim sonuna kadar açık tutar.

Namaste:)

 

 

Go to top