Duygularımızdan, enerji durumumuza kadar her şeye etkisi olan fasyamız hakkında:  

 • Tüm vücut dokularının kumaşıdır.
 • Her yerdedir, baştan ayağa kadar tüm bedeni saran lif ağıdır.
 • Fibröz bağ dokudan oluşur, ana bileşeni kolajendir ve bu kolajen lifleri fasya içindeki fibroblastlar tarafından üretilir, yapısı gereği gerilime dayanıklıdır.
 • Ana bileşeni kolajen olan Tendon, kası kemiğe bağlayan yapı, Ligaman ise kemiği kemiğe bağlayan yapı iken Fasya, hem kas hem kemik doku olmak üzere her yeri kapsar ve yapısı benzesede fonksiyon olarak tendon ve ligamandan farklıdır.
 • Bütün sistemleri birbirinden ayırma ve bağlama, askılama, kuvvet iletimi, yağ depolama, enfeksiyonla mücadele, enerji depolama, propriosepsiyon, duygular ve stres seviyemiz ile doğrudan ilişkilidir.
 • İnsan bedeninin en zengin duyusal dokusudur.
 • Her kişinin fasyası kendine özgüdür, kişinin postür analizini yaparken aslında fasyasının elastikiyetine ve onun dokulara verdiği şekli inceleriz.
 • Otonom sinir sistemi ve bağışıklık sistemi arasındaki iletişimi sağlar.
 • Kaslardaki gerginlik ve fibrözitler kas kaynaklı değil, duygusal gerilmenin fasyaya yarattığı gerginlikten meydana gelir.
 • Örneğin depresyondaki kişinin fasyası serttir bu yüzden kas ağrıları yaşar.
 • Akupunktur ile bizler aslında kas dokuyu değil birbirine çekme yapan fasya peteklerini rahatlatırız. 

Fasyanın büyük bir kısmını “su” oluşturuyor ve beden hareket etmedikçe bu jelimsi su (ürettiği hyalüronik asit, suyu jelimsi kıvama sokuyor) katılaşıyor, kristalleşiyor bundan dolayı dolaşımdan, ağrı algımıza, enerjik hissetmemize kadar bir çok fonksiyonumuzu etkiliyor. 

Fasya liflerinin kendi içinde bir alanlaşması vardır, ağları oluşturan lifler birbirine ne kadar yakınsa içerideki dolaşım bir o kadar zorlaşır, beden rijit bir forma girer hatta bazı uzmanlar yediğimiz şeylerdeki kimyasalların buralarda biriktiğini söylüyor. 

FASYAL HATLARIMIZI OLMASI GEREKEN UZUNLUKTA TUTMAK ADINA DÜZENLİ YOGA PRATİĞİ YAPMALIYIZ (Esneme, Güçlenme ve Mobilizasyon)  

Hareketle, fasyamızı rejenere edebiliriz, (yeniden yapılandırırız) böylece herhangi bir ameliyat sonrası insizyon(kesi) yerini mobilizasyon teknikleri ve strechinglerle uyarıp orada stresin yarattığı bir enflamasyon (iyileşme süreci) başlatıp fasya üretimini destekleyerek, dokuyu eski sağlına en yakın formuna sokabiliriz. 

Yin yoga, fasyamızın optimal haline gelmesi için en iyi seçenektir. Pozlarda en az 3 dakika kalarak fasyamıza yeterli stres uyguladığımızda bu plastik yapının gevşemesine müsade ederiz. 

Ağrı duyduğumuzda bu acının kaynağının yapışık fasyamızın alt tabakasından ayrıldığını, sağlıklı olan ağ yapısına geri döndüğünü hatırlamalıyız ve nefeslerle pozda kalmaya çabalamalıyız. 

Yaşla birlikte fibroblastların sayısı azalır, 

Sigara ve yanlış beslenme yine fasyanın “Matrix” yani örümcek ağı yapısına ciddi ölçüde zarar verir, 

Enerji meridyenlerininde bedenin arka yüzeysel fasya hattından geçtiği bilinir, bu nedenle fasya duygu ve enerji durumuyla yakından ilişkilidir. 

Hareketsizlik fasyamıza en kötü gelen şey, kaygan ve sağlıklı yapısının bozulması en önemli işlevi olan her türlü bilgiyi taşıma fonksiyonunu sekteye uğratır. 

Fasya, yansıyan ağrılarda da önemli bir faktördür. Spesifik bir bölgede yaşanan ağrı, aynı hattaki fasyal bir düğüm ve sıkışıklığın sebebi olabilir. 

Her gece yeni fasya ağları üretiriz ve sabahları bu yüzden esnemeye ihtiyaç duyan katı bir bedenle uyanırız, gün içindeki hareketlerimizle fasyamızın ağ yapısını reorganize (yeniden düzenleriz) ederiz. 

Yoga; Fizik tedavinin tüm kollarının endike olduğu her hastalığa hem zihinsel hem fiziksel anlamlarda büyük katkılar sunar bu sebeple Proflaktik (önleyici tıp) niteliktedir. 

Yoga; Yansıyan ağrılar, psikosomatik hastalıklar, miyofasial ağrı ve fibromiyalji sendromları gibi fasyanın çok büyük öneme sahip olduğu patolojilere tedavi niteliğinde, konvansiyonel, ekipman gerektirmeyen, sizi size bağlayarak ruhsal manada iyileşmeler sağlayan en ulaşılabilir ve maliyetsiz tedavidir. 

Tedaviye, iyileşmeye gönüllü olduğun sürece yoga yanıbaşında  seni bekliyor olacak :) Beden ve ruh sağlığından bu nimeti eksik etme!

İyi yaş al, sağlıkla kal…
Namaste

 

 

 

Go to top